Výlety

V sekci tipy na výlety jsem Vám napsala, co je okolo zajímavého, co jsme s dětmi navštívili a co se jim líbilo. Jsem mámou tří malých dětí, a vím, že naše malé ratolesti je potřeba nějak zabavit.  Okolní příroda je velmi krásná, a ne příliš navštěvovaná. Je tady možnost strávit půl dne v lese aniž by jste někoho potkali. Níže najdete tipy na výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí, jak je vnímáme my. Zajímavých možností je tu spoustu, stačí si jen vybrat. 


Výlety přímo od chaty

Severomoravská chata - Svatá trojice - Pramen Březné - hezký výlet, který se dá v pohodě zvládnout i s kočárkem. Po žluté značce vyrazíte od chaty k rozcestí bouda. Dále pak objevíte (cca po 5 km) kouzelný cihlový kostelík uprostřed lesa. Kousek vedle si můžete v turistickém přístřešku u chaty Wolfka opéct to, co jste si donesli, nebo pokračovat dál k Severomoravské chatě.

Zřícenina starých hradů - po zelené značce se od nás dostanete přímo ke zřícenině. Cesta je dlouhá asi 6 km, ostřílení horalové zvládnou s kvalitním terénním kočárkem, jinak s nosítkem. Místo je kouzelné a děti baví, prolézat rozvalinami. Na webu hradu (https://novyhrad.cz) najdete i pověst vztahující se k tomuto místu Nahoře se dá rozdělat oheň a opéct něco dobrého. V obci Raškov vyjdete z lesa u hospody Sepl, kde se můžete najíst. Zastávku si můžete udělat u obory s jeleny a daňky, která je nedaleko (směr Hanušovice). Dále pak pokračujete kolem nádraží až ke zřícenině. 

Naučná stezka Štědrákova Lhota - naučná stezka lesem na začátku vesnice. Stezka se nedá projít s kočárkem. Baví menší i větší děti, je na ní několik stanovišť se zábavnými i naučnými úkoly.

Pepova Chata - vyhlídkové místo kousek nad naší chatou asi 500 m, je tam turistický přístřešek a krásný výhled na Praděd a celé Jeseníky.  


Výlety do blízkého okolí

Herna domeček Šumperk - pěkná menší herna, bude bavit děti tak do 7 let. Po celou dobu je na ně hezky vidět, maminky si můžou v klidu dát kávu, zákusek. Vstup buď na hodinu nebo celý den (moje děti to tam baví tak 2 hodinky). Potom se dá zajít třeba do restaurace u divadla Opera (je asi 5 min od herny), vedle ní je pěkné venkovní hřiště, na které vidíte ze zahrádky restaurace. 

Pradědovo Muzeum Bludov - pokud je dobré počasí a dají se využít i venkovní prostory, bude bavit i větší děti. Doporučuji vzít s sebou gumáčky a převlečení, venku je hraní s vodou. 

Rozhledna Brusná Bludov - pěkná nová rozhledna, výlet na rozhlednu se dá pěkně spojit s návštěvou Pradědova Muzea a Bludovečku. Vyrazit můžete přímo od Bludovečku, nebo od Bludovského nádraží. Od Bludovečku se tam s kočárkem dá dojít. 

Z Brusné na Háj - (nebo naopak) pěkný, celodenní okruh. Ze Lhoty autobusem do Ruda nádraží(zast.), vlakem do Bludov nádraží - z nádraží na rozhlednu Brusná, potom na Bludoveček. Z Bludovečku na Háj a z Háje k hájence nad Hrabenovem, odtud jede autobus zpět do Lhoty (chce to mít zjištěné spoje a dobré načasování)

Rozhledna Háj + Hrabenovský kostelíček - na rozhlednu Háj můžete vyrazit z více míst. Doporučuji jít buď z Bludova od Bludovečku ( s kočárkem to nejde).  Nebo od Hrabenovské hájenky, na rozhlednu a pak k Hrabenovskému kostelíčku (tam je i ohniště) a zpět k hájence. Cesta je pěkně značená dohromady má asi 7 km, ale s kočárkem to neprojdete.

Výletní místo Bludoveček - komplex kolem restaurace Bludoveček, uprostřed přírody. Koně, obora s jeleny, dům na stromě pro děti, trampolína, houpačky, pískoviště, skluzavky... Výborné jídlo, i když tam bývá hodně lidí, vždy je místo k sezení a rychlá obsluha, my se tam strašně rádi vracíme. Dá se odtud vyrazit na rozhlednu Háj i Brusná a dá se to zvládnout obojí. 

Rozhledna Bukovka + Zemědělský skanzen u Havlíčků Rapotín - rozhledna, krásná nová v přírodě. Skanzen je opravdu skanzen všeho možného co se zemědělství týká. Nám se tam líbí, je to originální, je to trošku chaotické, svérázné, ale to má duši. Jsou tam zvířátka, jsou tam staré stroje, jsou tam prolézačky co i starším ročníkům připomenou dětství, je tam nádherný rybníček ... vracíme se tam, má to své kouzlo...


Výlety do vzdálenějšího okolí 

(do hodiny od chaty)

Hrad Bouzov + Loštice (tvarůžkárna)

Lovecký zámeček Úsov + Mladečské a Javoříčské jeskyně

Hrad Sovinec + Pradědova galerie Jiříkov

Zřícenina hradu Rabštějn + horská chata Rabštejn (restaurace)

Zřícenina hradu Brníčko

Jeskyně na Pomezí + lom Rampa Černá voda

Mechové jezírko Rejvíz + Zlatorudné mlýny

Lázeně Jeseník - areál lázní, Rozhledna Zlatý Chlum

Velké Losiny -  termální koupání, ruční papírny, zámecká zahrada, zámek

Lipová Lázně - lesní bar, fauna park, Schrothovy Lázně

Dlouhé stráně 

Praděd + Karlova Studánka

Dolní Morava 

Zoo Olomouc + Svatý kopeček + herna Krokodýlek je p

Rozhledna Kraličák Koupání v okolí

Koupaliště Ruda nad Moravou -  vzdálenost 5 km, nově opravené koupaliště, s dětským brouzdalištěm, minigolfem. Stánek s rychlým občerstvením. O prázdninách bývá v areálu koupaliště letní kino. 

Bazén Zábřeh - vzdálenost 20 km, krytý bazén i venkovní koupaliště. Spousta vyžití pro děti. Bufet, kde mají veškeré nezdravé dobroty, ale i letní salátky. 

Bazén Šumperk- vzdálenost 15 km, nově zrekonstruovaný (2020) krytý bazén i venkovní koupaliště. Tobogán, skluzavky. Je potřeba počítat s vyšším vstupným. 

Termální park Velké Losiny - bazény s termální vodou, možnost masáží, saunování. Tobogány, brouzdaliště vše uvnitř i venku. Veškeré bazény okolo 33°C. Počítejte s vysokým vstupným.

Bozeňov - vzdálenost 25 km, přírodní koupaní kousek za Zábřehem.